U ŹRÓDEŁ BOBRU

Brak komentarzy
Historia rzeki zaczyna się, na północnych zboczach Zacleżskiego Grzbietu, na tzw Bobrowym Stoku (czes. Boberska Strań). To wciąż Karkonosze, najmocniej na południowy-wschód wysunięta część Grzbietu Lasockiego o nazwie Rychory (czes.)


Początków Bobru nie da się ustalić z dokładnością do jednego metra. Natomiast strome zbocza stoku, w których coraz wyraźniej rysuje się rynna to już niepozorny początek rzeki. Kropelki wody ściekają z liści, korzeni i patyków. W okresie letnim i jesiennym zbocze jest zarośnięte i praktycznie początkowe "rynny" gdzie tworzy się rzeka są praktycznie ledwo widoczne. Oczywiście wczesną wiosną po roztopach lub późną jesienią w porze deszczowej, wygląda to inaczej. 


Bóbr postaci strumienia nabiera dopiero kilometr niżej, w czeskiej wiosce Bobr. W Czechach płynie jedynie 2km, pozostały dystans do wpływu do Odry, czyli ok. 270 km, pokonuje już po polskiej stronie. 



Już po około trzech kilometrach od źródła, Bóbr po Polskiej stronie, nabiera imponującej postaci i tworzy przepiękny Zbiornik Bukówka ( zbiornik ma powierzchnię 199 ha i pojemność około 16,9 mln m³. Powstał w latach 1978-1989 po zbudowaniu w przełomie Bobru przez Szczepanowski Grzbiet, zapory o wysokości 25,5 m.)
Widok na Zbiornik Bukówka ze szczytu Zadzierna 

Prześlij komentarz